Stavba domu – jaké formality nás čekají?
Obsah článku
Nemáte příliš mnoho peněz, a proto jste se rozhodli postavit si dům vlastníma rukama? Pozor, je tu pár formalit a důležitých kroků, které nesmíte opomenout. Jejich nedodržení se může stavbu pěkně prodražit a mohlo by vést k závažným pochybením. Raději si proto dopředu důkladně prostudujte, co je potřeba zařídit.
Před zahájením prací
Při stavbě rodinného domu pocítíte mnoho překážek v podobě úřední reality. Samozřejmě potřebujete mít vyřízené stavební povolení. Abyste ho dostali, musíte mít projekt své stavby. Ten jistě ponechte odborníkovi. Jde o bezpečnost, statiku, ale i praktičnost stavby.
Podle nového stavebního zákona také musíte svěřit průběh stavby vaší nemovitosti do rukou stavbyvedoucího. Vyberte si člověka, který vám bude sympatický a bude se vám s ním dobře komunikovat. Pokud nejste znalí oboru, stavbyvedoucí je člověk, se kterým se budete radit o všem a který vám musí výrazně pomáhat.
Jdeme na to
Zařídili jste vše potřebné a práce začali. Důležité je, aby si stavbyvedoucí vedl stavební deník. V něm je zaznamenán kompletní průběh stavby nemovitosti a je důležitým dokumentem nutný k zdárnému průběhu stavby.
Dále je pak nutné povolat odborníky, ať už jde o elektroinstalaci, plynovod nebo vodu. Přívody rozhodně nepodceňujte a svěřte je profesionálům, kteří zajistí, že vše proběhne podle předpisů.
A teď bydlet
Váš dům je hotov? To ještě neznamená, že máte vyhráno. Musíte podat na úřad vyrozumění o tom, že zahajujte užívání stavby, a to minimálně 30 dnů před tím, než nemovitost začnete obývat. V rámci tohoto kroku musíte mít schválenou elektroinstalaci, plyn a provedenou revizi komínu.
Následně si jen zažádáte na obecním úřadě o číslo popisné, eventuálně si změníte trvalé bydliště. Celý byrokratický proces je tímto ukončen.