Jak správně pečovat o zahradní bazén
Obsah článku
Že je součástí domu zahrada, není v dnešní době nic ojedinělého, ani unikátního. Samozřejmě s jejím využitím souvisí i to, že většina lidí na ní umístí, a to jak zapuštěné, tak i nadzemní. Pokud i vy nad něčím podobným také uvažujete, budou se vám jistě hodit informace spojené s tím, jak o bazén správně pečovat.
Čistota vody je základ
To hlavní, na co je nutné se zaměřit, je čistota vody. Nejprve zmiňme tu chemickou, jelikož v tomto směru musí mít voda nejenom správné pH, ale musí mít také správné množství chlóru – aby byly zlikvidovány bakterie, ale nebylo dotčené zdraví člověka. Dávkování přípravků je pro každý zahradní bazén odlišné a vše závisí nejenom na aktuálních naměřených hodnotách, ale také na množství vody. Správné postupy téměř vždy najdete na daných výrobcích.
Z chemického čištění bychom se měli přesunout i k tomu mechanickému, kdy je dobré nejenom vysávat dno, ale také sbírat nečistoty, které ulpí na hladině. Samozřejmostí by ale mělo být i každodenní filtrování vody, které nám v daném směru výrazně pomůže. Základem je kvalitní bazénová filtrace, která výkonem odpovídá objemu vody. Pokud bychom měli doporučit správnou volbu, držte se filtrace pískové.
Myslete také na preventivní opatření
Se starostí o bazén ale souvisí také preventivní ochrana. Ta je poměrně jednoduchá, jelikož stačí využít skimmer s chlorovou tabletou, ale stejně tak i krycí plachtu, která zamezí padání nečistot. I to jsou jednoduché postupy, jak vodu udržet dokonalou.
Zazimování
Nezbytným krokem v rámci provozu bazénu je i jeho zazimování. To se provádí na podzim, a je třeba odpustit vodu, omýt dno a stěny, odpojit veškeré příslušenství a nalít do vody speciální přípravek. Poté už stačí bazén jenom přikrýt a je plně připraven na zimu. Alternativou mohou být nafukovací bazény, které je vždy lepší vypustit, vyfouknout a následně už je nechat vyschnout a uložit na suché místo. Na jaře je opět nafoukneme, napustíme vodou a můžeme se opět koupat.