Likvidace tesaříka: Co musíte udělat pro ochranu svého dřevěného majetku?

Je to trochu paradox, ale bydlení může zlikvidovat i mnohem menší katastrofa než velká voda. Málokdo by to do něj řekl, ovšem navzdory svým rozměrům dokáže udělat kůlničku na dříví z chaty, chalupy i dřevostavby, která stále voní novotou. Řeč je o tesaříkovi krovovém – jednom z více než 20 000 zástupců čeledi tesaříkovitých. Proč představuje hrozbu, jak poznáte, že vám dělá nevyžádanou společnost a jak se ho zbavíte?

Tesaříci obývají Evropu, Asii, Ameriku i Austrálii. Obývají dřevnaté porosty, a když mají na výběr, preferují vlhké nebo trouchnivějící dřevo. Stejně dobře se však mohou zabydlet ve zpracovaném dřevě. U nás nejčastěji narazíte na tesaříka smrkového, modřínového, fialového, dubového, skladištního – a krovového, který právem patří mezi nejobávanější škůdce dřeva a stal se doslova postrachem.

Za vším hledejte žravé larvy

Dospělí tesaříci žijí maximálně měsíc a sami o sobě nebezpeční nejsou. Až na drobný detail – do dřeva kladou vajíčka (v rámci jednoho vrhu až 200 vajíček), ze kterých se během 2 až 3 týdnů vylíhnou larvy. Ty následně hloubí cestičky. Pěkně pomalu, milimetr po milimetru. Struktura napadeného dřeva se znehodnocuje a postupně se mění v drť. Ničím nerušené řádění požerek nezůstává bez odezvy – pokud je zasažena nosná konstrukce stavby, může dojít k narušení statiky.

Přečtěte si:  Elektřina vs. plyn: Čím se dnes vyplatí topit?

Skutečnost, že si na vašem bydlení pochutnávají larvy tesaříka krovového, vychází najevo hromadícími se drobnými pilinami v okolí napadeného dřeva. Potíž je v tom, že tesaříci milují horko, a proto se stahují pod střechu. Zespoda nejsou škody na trámech vidět, což je důvod, proč se přítomnost dřevokazného většinu hmyzu odhalí pozdě, kdy již není efektivní postřik běžně dostupnými insekticidy. V ranních hodinách, za úplného ticha, je přítomnost larev slyšet. Projevuje se chroupáním a vrzáním.

Jak se tesaříka zbavit?

Co si tedy s larvami tesaříka krovového počít? Metod, jak se jich zaručeně zbavit, je více. Pomoci může injektáž insekticidu pod vysokým tlakem, mikrovlnné záření (používá se u dřeva, které není příliš silné) a plynování, jež je nejlevnější a velmi účinné (ovšem pouze v interiérech). V historických objektech odborníci využívají časově i finančně náročnější likvidaci horkým vzduchem. Po vyhubení larev by měla následovat ochrana dřeva vhodně zvoleným impregnačním přípravkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *